Jak dzielimy perfumy?

Perfumy to potoczna nazwa kosmetyków, których jedynym zadaniem jest nadawanie ciału człowieka przyjemnego zapachu. Perfumy składają się z mieszaniny związków zapachowych, które są nazywane olejkami zapachowymi, środków homogenizujących i wzmacniających oraz rozpuszczalnika. W zależności od ilości rozpuszczalnika rozróżnia się perfumy właściwe (ekstrakty perfum), wody perfumowane, wody toaletowe, wody kolońskie i wody orzeźwiające. Po wylaniu lub wtarciu ich w powierzchnię ciała substancja bazowa (np. alkohol etylowy, olej jojoba, olejek sandałowy) szybko paruje lub wchłania się w skórę, a na jej powierzchni zostają tylko olejki zapachowe i środki wzmacniające, które są uwalniane do powietrza, powodując wrażenie węchowe. Olejki zapachowe pozyskuje się np. przez destylację z parą wodną lub ekstrakcję i zatężanie składników zapachowych z wybranych części roślin lub rzadziej zwierząt, a obecnie najczęściej przez odpowiednie mieszanie syntetycznych związków chemicznych o różnych zapachach.

Nuty zapachowe

Zapach, który zachwyci nas zaraz po naniesieniu na skórę, po kilku godzinach może nas drażnić. Dzieje się tak, ponieważ perfumy składają się z trzech nut zapachowych, które uwalniają się po określonym czasie: nuta głowy, nuta serca oraz nuta głębi.

  • Nuta głowy – wyczuwana jest zaraz po użyciu perfum, jednak jej zapach jest najmniej trwały. Utrzymuje się na skórze 15-30 min. Jest to wizytówka każdych perfum i to ona właśnie może nas skusić do szybkiego zakupu.
  • Nuta serca – możemy ją poczuć już 30 min po naniesieniu zapachu. W zależności od jakości perfum utrzymuje się do 2 godzin.
  • Nuta bazowa – czyli nuta końcowa, to zapach który utrzymuje się na skórze najdłużej i to właśnie on powinien nas przekonać do zakupu flakonu. Zapach ten może być wyczuwalny nawet do kilkunastu godzin.

Kategorie zapachów

Rozróżniamy kilka głównych kategorii zapachów:

  • Cytrusowe (Kolońskie) - to jedna z najstarszych i najpopularniejszych kategorii zapachów. Podstawowymi składnikami perfum należących do tej kategorii są owoce cytrusowe: bergamota, cytryna, limonka, pomarańcza, neroli (kwiat pomarańczy gorzkiej). Do tej kategorii należy większość zapachów unisex i sportowych.
  • Kwiatowe - kategoria bardzo lubiana przez kobiety i najliczniej reprezentowana. Zróżnicowanie olejków występujących w perfumach tej kategorii jest olbrzymie, ale do bardzo często spotykanych należą róża, jaśmin, konwalia, irys, ylang-ylang. Bywają kompozycje oparte na jednym tylko gatunku, bądź łączące ze sobą różne zapachy kwiatów w jeden bukiet.
  • Szyprowe (Chypre) - kompozycja cytrusowo-drzewna. Samo określenie pochodzi od nazwy wyspy Cypr. Do podstawowych składników należą mech dębowy, paczula, wetiwer, sandał, cytrusy (zwłaszcza bergamota) oraz przyprawy (często kolendra) i kwiaty (często irys).
  • Drzewne - najpopularniejsza kategoria zapachów męskich i unisex, choć w ostatnich latach powstaje w tej grupie coraz więcej zapachów kobiecych. Bazę stanowią: sandał, wetiwer, paczula, cedr, drzewo różane i dodatki: cytrusy (często bergamota) oraz przyprawy (często kolendra, goździk, gałka muszkatołowa).
  • Orientalne - kategoria perfum bardzo ciepłych, zmysłowych, egzotycznych. Charakterystykę zapachu nadaje wyraźna wanilia w połączeniu z zapachami zwierzęcymi typu ambra, piżmo, cyweta, kastoreum, z przyprawowymi goździk, cynamon, drzewnymi (sandał) i kwiatowymi (jaśmin) z niewielkim dodatkiem cytrusów. Jest to kategoria perfum bardzo trwałych.
  • Paprociowe (Fougère) - głównymi składnikami perfum paprociowych są: bób tonka, lawenda, wetiwer, mech dębowy i paczula, do których dodane są kwiaty i żywice: lawenda, labdanum. W dużym stopniu jest to kategoria zapachów męskich i unisex.
  • Zielone (Ziołowe) - kategoria zapachów męskich i unisex. Głównymi składnikami są nuty ziołowe z niewielkim dodatkiem cytrusów, kwiatów, drewna: rozmaryn, lawenda, mięta pieprzowa, szałwia muszkatołowa, cytrusy, nuta drzewna.
  • Tytoniowo-skórzane - kategoria częściej występująca w przypadku perfum niszowych, niż tzw. popularnych. Należą do niej zapachy ciepłe, korzenne o wyraźnym aromacie zwierzęcym. Skóra i tytoń są w nich wyraźnie wyczuwalne. Aldehydowe - najmłodsza kategoria (powstała w latach dwudziestych XX wieku), kiedy to zaczęto używać aldehydów do tworzenia kompozycji zapachowych. Najbardziej typowy zapach z tej kategorii to Chanel No 5.
Produkt dodany do porównania

Ta witryna korzysta z plików cookies, aby lepiej prezentować treści, zapewnić sprawne oraz bezpieczne działanie, a także w celach statystycznych. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.