Historia perfum

Historia perfum to historia cywilizacji. Początki perfum sięgają czasów starożytnych. Po raz pierwszy używane były najprawdopodobniej na obszarach Bliskiego Wschodu - Egiptu i Mezopotamii. Ludzie po odkryciu ognia, zauważyli dym i poczuli zapach. Nieprzypadkowo nazwa „perfumy” składa się z dwóch słów pochodzenia łacińskiego „per fumum”, co znaczy „przez dym”.  Wraz z rozwojem ludzkości kształtowały się rozwijały się wierzenia. Powstaniu wiary towarzyszyły zaś obrzędy, a te wiązały się odprawianymi rytuałami.
Sacrum potrzebowało właściwej oprawy. I tu pojawia się zapach. Pierwotnie w formie dymu. Początkowo zapach był efektem spalania odpowiednich substancji a z czasem ich różnych kompozycji i stanowił nierozerwalną część tych religijnych rytuałów. Z czasem cenne ekstrakty uzyskiwano z ogromnych ilości kwiatowych płatków wyciskanych wyciskając ręcznie pod prasą. Sekretny skład perfum i sposób ich produkcji był domeną kapłanów. Ponoć tajemny skład miał przekazać kapłanom sam egipski Bóg mądrości Toth. Później perfumy zaczęły się rozpowszechniać w Grecji, Rzymie oraz świecie arabskim, gdzie społeczność islamska szeroko praktykowała stosowanie wonności.

Rozprzestrzenianie się chrześcijaństwa doprowadzało do spadku używania perfum. We wczesnym  średniowieczu  pachnidła były zakazane przez Kościół. Dopiero w XI / XII wieku w efekcie wypraw krzyżowych i rozwoju handlu międzynarodowego tradycja używania wonnych olejków powróciła – jak się okazało - na stałe.

Na przełomie XIV/XV wieku pojawiły się perfumy na bazie alkoholu, którym zastąpiono dotychczas stosowaną wodę. Głównym zadaniem perfum było maskowanie nieprzyjemnych wyziewów.

Natura i chemia

Wiek XVII to rozkwit popularności perfum i ich masowego zastosowania. Ówczesne centrum perfumeryjne stanowiła Francja z Paryżem i Prowansją. We Francji powstaje gildia producentów perfum. Paryż tworzy perfumy, a Prowansja - ze swoimi cudownymi polami różanymi, jaśminowymi, lawendowymi, drzewami pomarańczowymi i wieloma innymi pachnącymi roślinami - dostarcza składników do ich produkcji.
Wiek XIX przyniósł prawdziwy rozwój przemysłu perfumeryjnego. Rewolucja przemysłowa, rozwój technologii i chemii przyczyniły się do unowocześnienia produkcji perfum. Wynaleziono rozpylacz, który zaczęto dołączać do wyszukanych flakonów, co ułatwiło korzystanie z pachnideł. W roku 1850 Pierre Francois Pascal Guerlain wprowadził do produkcji perfum składniki syntetyczne, co pozwoliło uzyskiwać nieznane dotąd zapachy. Dzięki odkryciu procesu syntezy chemicznej koszty wytwarzania perfum bardzo spadły, a tym samym zwiększyła się ich powszechność.
W XX wieku powstały znane domy perfumeryjne jak Guerlain, Caron czy François Coty.

Obecnie na rynku jest ponad 30 000 perfum designerskich, a perfumy nie są już przeznaczone dla osób zamożnych. Przemysł perfumeryjny przeszedł kilka zmian w zakresie techniki, materiału i stylu. Stworzono nowoczesną branżę zapachów, która wciąż zawiera kreatywność, mistycyzm i romans, a także marketing, który przemawia do mas.

Produkt dodany do porównania

Ta witryna korzysta z plików cookies, aby lepiej prezentować treści, zapewnić sprawne oraz bezpieczne działanie, a także w celach statystycznych. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.