Natura i chemia
Wiek XVII to rozkwit popularności perfum i ich masowego zastosowania. Ówczesne centrum perfumeryjne stanowiła Francja z Paryżem i Prowansją. We Francji powstaje gildia producentów perfum. Paryż tworzy perfumy, a Prowansja - ze swoimi cudownymi polami różanymi, jaśminowymi, lawendowymi, drzewami pomarańczowymi i wieloma innymi pachnącymi roślinami - dostarcza składników do ich produkcji.
Wiek XIX przyniósł prawdziwy rozwój przemysłu perfumeryjnego. Rewolucja przemysłowa, rozwój technologii i chemii przyczyniły się do unowocześnienia produkcji perfum. Wynaleziono rozpylacz, który zaczęto dołączać do wyszukanych flakonów, co ułatwiło korzystanie z pachnideł. W roku 1850 Pierre Francois Pascal Guerlain wprowadził do produkcji perfum składniki syntetyczne, co pozwoliło uzyskiwać nieznane dotąd zapachy. Dzięki odkryciu procesu syntezy chemicznej koszty wytwarzania perfum bardzo spadły, a tym samym zwiększyła się ich powszechność.
W XX wieku powstały znane domy perfumeryjne jak Guerlain, Caron czy François Coty.
Obecnie na rynku jest ponad 30 000 perfum designerskich, a perfumy nie są już przeznaczone dla osób zamożnych. Przemysł perfumeryjny przeszedł kilka zmian w zakresie techniki, materiału i stylu. Stworzono nowoczesną branżę zapachów, która wciąż zawiera kreatywność, mistycyzm i romans, a także marketing, który przemawia do mas.