Perfumy można podzielić na kilka rodzajów w zależności od stężenia olejków zapachowych składających się na esencję, tzw. absolut. Im więcej esencji w danym produkcie, tym mniej substancji potrzeba, by nadać zapach i tym dłużej utrzymuje się on na ciele. Niestety, taki produkt ma wysoką cenę. Najlepszym stosunkiem ceny do jakości są wody perfumowane (EdP) - z jednej strony wyraźnie tańsze niż kosztowne perfumy, z drugiej strony wciąż bardzo trwałe. Właśnie w zależności od tężenia absolutu w produkcie możemy wyróżnić różne rodzaje szeroko rozumianych perfum jak np. perfumy, woda perfumowana, woda toaletowa czy woda kolońska.

Poniżej przedstawiamy fragmenty książki Stanisława Krajskiego, która szczegółowo i fachowo wprowadza nas w świat zapachów.

Generalnie jednak rzecz biorąc większość specyfików zachowuje pewne standardowe parametry i posiada właściwe dla danego stężenia cechy.

Absolut

W sprzedaży pojawia się niekiedy czysty absolut. Trzeba go używać w ilościach homeopatycznych, bardzo ostrożnie i punktowo. Ma najbardziej trwały zapach, w niektórych wypadkach, perfum najwyższej jakości i posiadających w swym składzie najbardziej trwałe substancje zapachowe, utrzymujący się tygodniami. Kiedy go używać? - Kobiety sięgają po niego raczej rzadko i używają go na wieczór lub do okazji bardzo prywatnych.

Woda orzeźwiająca

Woda orzeźwiająca (eau fraîche) zwana też „eaux de solide”, „eaux légères”, „Perfume mist” („Mgła perfum”) i „Splash” stanowiona jest przez bardzo niewielką ilość absolutu rozcieńczoną przy pomocy innego rozpuszczalnika niż alkohol. We francuskiej Wikipedii znajdujemy omówienie dwóch odpowiadających wodzie orzeźwiającej specyfików: „eaux de solide” (skrót: EdS), posiadającego 1% zawartości absolutu (specyfik wprowadzony na rynek w 1994 roku) oraz „eaux légères” o zawartości 4% absolutu. Polska Wikipedia podaje, że woda orzeźwiająca zawiera od 1 do 3% absolutu. Anglojęzyczna Wikipedia mówi, w tej perspektywie o dwóch wodach „Perfume mist” (3-8% absolutu) i „Splash” – EdS (1-3% absolutu). Cytowani wyżej autorzy nic nie piszą na temat wody orzeźwiającej. Wodę orzeźwiającą kobieta stosuje wtedy, gdy chce się bardzo delikatnie poperfumować lub, gdy po całym dniu pracy czy jakimś fizycznym wysiłku (np. kilku godzinach tańca) pragnie się odświeżyć (przywrócić sobie ładny zapach). Specyfik ten można stosować rano lub w bardzo gorące dni.”

Perfumy

Perfumy posiadają w swym składzie najwięcej, w stosunku do innych specyfików, absolutu, najmniej alkoholu. Używa się w nich alkoholu o najwyższym stężeniu (z reguły 95%).Występują pod nazwami: Perfume, Perfume extract, Esprit de Parfum Soie de Parfum. We francuskiej Wikipedii znajdujemy informacje, że perfumy zawierają od 20 do 40% absolutu. Polska Wikipedia podaje dane: 20-43%. Anglojęzyczna Wikipedia (http://en.wikipedia.org/wiki/PerfumeEkstrakt perfum) dzieli perfumy na specyfiki typu „Extrait” (lub po prostu „Parfum”), do których stosuje się skrót IFRA, które zawierają 15-40% absolutu (najczęściej 20%), specyfiki typu „Esprit de Parfum”, do których stosuje się skrót ESdP i zawierają 15-30% absolutu Jellinek w swojej książce pt. „Perfumy – marzenie we flakonie: istota perfum, ich działanie, dobór i zastosowanie zapachów klasycznych i nowoczesnych: [sztuka wyboru]” pisze: „Zawierają one zwykle 20-30% koncentratu zapachowego; w przypadku perfum, które są na rynku od 1970 roku, procent ten jest czasem jeszcze wyższy” (str. 66). Andrea Hurton w swojej pracy pt. „Erotyka perfum, czyli tajemnice pięknych zapachów” stwierdza, że perfumy to specyfik zawierający „z reguły 15-18% substancji aromatycznych” (str. 170). F. Pavia w swojej „Wielkiej księdze perfum” mówi, że: „W ekstrakcie zwanym perfumami waha się ona (zawartość absolutu – dop. S. K.) od 15 do 30%” (str. 54). Agata Wasilenko w swoim „Świecie perfum” twierdzi to samo. Perfumy są bardzo trwałe. Wydzielają intensywny i skoncentrowany zapach, ale raczej na mniejsze odległości. Nanosi się je na ciało raczej punktowo. Gdy zastosuje się atomizer (siła rzeczy stosuje się ich wtedy więcej i na większą powierzchnię) pachną bardziej intensywnie i na większą odległość. Perfumy są przeznaczone, z reguły, na wieczór lub w miejsca, w których panuje chłód. Sięgają też po nie, w innych sytuacjach, kobiety o takiej chemii skóry, że zapach perfum na ich ciele jest słabo wyczuwalny (muszą zatem stosować silniejsze pachnidła).

Woda perfumowana

Woda perfumowana (skrót: EDP), nazywana też niekiedy „Millesime”, posiada z reguły mniej więcej 50% absolutu w stosunku do perfum i absolut ten jest rozcieńczany roztworem alkoholowym o mniejszym nieco stężeniu niż ten, który stosowany jest w perfumach. We francuskiej Wikipedii znajdujemy informacje, że woda perfumowana zawiera od 12 do 20% absolutu. Polska Wikipedia podaje dane: 13-19%. Anglojęzyczna Wikipedia stwierdza, że woda perfumowana zawiera 10-20% absolutu (najczęściej jednak 15%). J. S. Jellinek w swojej książce pt. „Perfumy – marzenie we flakonie: istota perfum, ich działanie, dobór i zastosowanie zapachów klasycznych i nowoczesnych: [sztuka wyboru]” pisze, że zawiera ona od 15 do 25% absolutu (str. 66). Andrea Hurton w swojej pracy pt. „Erotyka perfum czyli tajemnice pięknych zapachów” stwierdza, że woda perfumowana zawiera 8-10% absolutu (str. 170). F. Pavia w swojej „Wielkiej księdze perfum” mówi, że zawartość absolutu w wodzie perfumowanej ma wielkość pośrednią (pomiędzy perfumami a woda toaletową – dop. S. K.) i zależy od firmy (str. 54). Agata Wasilenko w swoim „Świecie perfum” twierdzi, że woda perfumowana zawiera od 8 do 15% substancji zapachowych. Wodę perfumowaną stosuje się raczej po południu i w sytuacjach, które nie są służbowe, tam, gdzie jest chłodniej oraz w takich wypadkach, gdy skóra kobiety posiada chemię sprawiającą „wyciszenie” zapachu perfum.

Woda kolońska

Woda kolońska to pierwotnie było konkretne pachnidło produkowane od 1709 roku w fabryce założonej przez Włocha Johana Marię Farinę, który opracował jego oryginalna recepturę (bergamota, cytryna, pomarańcza, lawenda, rozmaryn, neroli). Pachnidło to produkowano potem według tej samej receptury w Kolonii. Od pewnego momentu nazwy woda kolońska zaczęto stosować do pachnidła, które można określić jako rozcieńczoną wodę toaletową. Woda kolońska w tym rozumieniu (skrót: EDC) posiada z reguły mniej więcej 50% absolutu w stosunku do wody toaletowej (a więc osiem razy mniej niż perfumy) i absolut ten jest rozcieńczany roztworem alkoholowym o tym samym stężeniu co w wodzie toaletowej lub nieco mniejszym. We francuskiej Wikipedii znajdujemy informacje, że woda kolońska zawiera od 4 do 6% absolutu. Polska Wikipedia podaje dane: 4-7%. Anglojęzyczna Wikipedia stwierdza, że woda kolońska zawiera 3-8% absolutu (najczęściej jednak 5%). J. S. Jellinek w swojej książce pt. „Perfumy – marzenie we flakonie: istota perfum, ich działanie, dobór i zastosowanie zapachów klasycznych i nowoczesnych: [sztuka wyboru]” pisze, że zawiera ona 7 do 12% absolutu (str. 68). Agata Wasilenko w swoim „Świecie perfum” twierdzi, że woda kolońska zawiera od 2 do 4% substancji zapachowych. Andrea Hurton i F. Pavia nie podają żadnych tego typu danych w odniesieniu do wody kolońskiej. J. S. Jellinek podkreśla, że w USA sprzedaje się pod nazwą wody kolońskiej pachnidła o zawartości absolutu 12-25%. Kobiety stosują wodę kolońską raczej rano i w ciepłe dni, ale również do pracy (jeśli nie chcą, by ich zapach był za bardzo odczuwalny).

Produkt dodany do porównania

Ta witryna korzysta z plików cookies, aby lepiej prezentować treści, zapewnić sprawne oraz bezpieczne działanie, a także w celach statystycznych. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.